20 Ağustos 2016 Cumartesi

Hiç kimse hiçbir zaman özgür olamaz

Ne kadar uğraşırsak uğraşalım, ne kadar imkanımız olursa olsun hiçbir zaman özgür olamayacağız. Her zaman bir şeylere bağımlı kalacağız. İnsanlar, bağımsız yaşadığını sanan bağımlı canlılardır. Güzel bir insan tanımı benim için.

Gerçekten neden özgür olmayı istiyoruz ? Elde edemeyeceğimizin farkında değiliz. Özgürlük bir şeye bağımlı olmayı reddetmiyor mu ? Özgür kalmayı istemek bile bence bir bağımlılık. Sorunumuz özgür olmamak değil bağımlı olmak.

Saçma sapan bahaneler üreterek her istediğimiz şeyin bize zarar vermediğini söyleyip durmayın. Fazla  mutluluk bile insana zarar verir. Çok fazla iyilik yapmak, iyi birisi olmanın çevremize zarar vermeyeceğini mi sanıyorsunuz? Gerçekten vermez mi? Bence verir. Neden mi? Çünkü insan ne kadar iyi olursa, ne kadar karşısındakiler için çabalarsa karşısındaki insanlar o kadar tembelleşir. Kendimden örnek vereyim. Bu yaşıma kadar ailem benimle ilgilendi. İki ay onlardan uzakta kaldım bir kere bile yemek yapmadım, çamaşırlar falan öyle birikti. Çünkü daha önce yapma ihtiyacım olmamıştı uğraşasım gelmedi. Anlıyor musunuz? Farkında olmadan tembelleşmişim. Belki bu kadar sık depresyona girmemin sebebi bu olabilir. Eğer sıradan işlerle meşgul olsaydım bu kadar düşünmeye fırsatım olmazdı ve çoğu şey kafamı bu denli kurcalayıp psikolojimi bozmazdı.

Bu bağımlı olma olayı kafamı çok meşgul ediyor bu günlerde. Sigaraya ve bilgisayar başında oturmaya bağımlı olmuş durumdayım. Vücudumun mahvolduğunun farkındayım ama yapabileceğim bir şey yok. Diğer şeyler dikkatimi çekmiyor artık. En azından kendime zarar vererek yaşamaya devam ettiğimi hissediyorum. Herkesin böyle kimseye söylemediği ama yaşadığını hissetmek için yaptığı şeyler yok mu? Benimki de bu. Önceden kafamı asfalta koyardım. Küçükken asfaltta top oynayan çocuklar çok düşer o asfaltın kokusunu ve yer yüzünü hisseder. Daha sonra yaşamın devam ettiğini hala insan olduğumu anlamak için yer yüzünün tadına varmak güzel bir histi. Bu günlerde  bu bile hissettirmiyor ki kendime zarar vermeyi seçmişim işte. Hani karpuzlar eski karpuzlardan değil, nerede o eski ramazanlar gibi klişe sözler vardır ya işte toprağın bile tadı yok arkadaş.

Bağımlıyız işte hepimiz kabullenin. Bağımlı olmak güzel bir şeydir. Öyle özgürüm havalarında dolaşmak çok basit. Elde etme şansınız bile yok. Elinizde hala imkanınız varken insanları sevin. Belki birkaç güzel anınız olur ileride anlatırsınız.


Bağımlı olun. 
Özgür değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder